Перейти до контенту

Черкаські та Львівські команди малих міст обмінювались досвідом та вчилися розбудовувати свої громади

5-6 липня у Черкасах відбулось мережування для команд малих міст із Черкаської та Львівської областей. Зустріч реалізована у межах навчальної програми Київського діалогу.

Упродовж двох днів учасники:

Дізналися більше про громадські консультації  від заступниці міського голови Черкас Людмили Бордунос,  представника ГО “Центр UA”, учасника робочої групи по розробці Положення про публічні консультації в місті Черкаси Сергія Пасічника.

 Розібралися як працює громадський бюджет у Черкасах завдяки членкині Координаційної ради з питань громадського бюджету Черкаської міської ради Людмили Проценко, та дізналися особливості громадського бюджету Каневі від ініціаторки проекту-переможця канівського громадського бюджету Лесі Шульги.

Утішилися, що й у Німеччині є погані дороги, довгі бюрократичні процедури та отримали натхнення від Альмут Таран, радниці уряду мікрорайону Берліну, щодо взаємодії влади та громади задля вирішення міських питань.

Разом з Іваном Подоляном ознайомилися із напрацюваннями щодо перетворення кінотеатру Україна, а директорка комунального кінотеатру “Україна” Валентина Слуцька розповіла, які поради вже втілюють на практиці та як це допомогло розвиватися кінотеатру.

Знайшли цікаві ідеї, корисні контакти та знайомства, побудували містки, канали та дороги між Чигирином, Каневом, Смілою, Корсунем та Бориславом, Великими Мостами, Трускавцем і Червоноградом.

Наші висновки із мережування:

  • Публічні консультації допомагають вирішити, куди витратити серйозні суми бюджетних коштів так, щоб вони були максимально корисними для всієї громади. І це мають вирішувати люди, а не тільки їх представники-депутати.
  • Консультації – це своєрідна страховка для чиновників, а тому вони мають бути зацікавлені у їх проведенні. Тоді, коли представники влади роблять щось, знають: за цим рішенням – люди.
  • Для того, щоб люди повірили у консультації – треба їх виконувати. І це, звісно, найважче. Але один успішний результат, коли зроблено так, як вирішили люди, дасть потужний поштовх до частішого використання цього ресурсу.
  • Дуже класні ідеї можуть знівелюватися і перетворитися на скандальні кейси, якщо не питати думку громади. І навпаки – погані ідеї можна перетворити на справжній шедевр, якщо дати можливість висловитись жителям міста.
  • Усі рішення щодо розбудови міста впливають на навколишнє середовище: на рослини, дерева, життя навколо, тому будьте уважні до цього. Німці дуже конфліктують із владою, якщо потрібно, наприклад, знищити дерева, щоб щось побудувати.
  • У Німеччині всі рішення міської ради щодо планування міського простору публікуються в газеті, потім всі, хто незгодний може піти в суд і сказати, що він проти. Якщо такого ніхто не зробив – планування вважається ухваленим.
  • Один провальний рік втілення громадського бюджету в Каневі дав поштовх до вдосконалення. Був написаний проект на міжнародні організації, завдяки яким створена захищена система голосування, створений комітет, який слідкує за всіма процесами, написане працююче положення про громадський бюджет.
  • Черкаси – одне з перших міст, де запровадили громадський бюджет. Але щороку вносяться якісь оновлення, наприклад, зменшили вік автора проекту та виключили дитячі садочки, які не можуть подаватися на громадський бюджет.
  • Громадський бюджет – це можливість втілити у місці щось дуже цікаве і оригінальне. Але, якщо ви справді хочете перемогти, потрібно докласти багато зусиль, щоб зацікавити інших своїм проектом.
  • Люди повинні знати, що їхні ідеї – важливі. Навіть, якщо вони не виграли. Наприклад, включити ті чи інші проекти в бюджет розвитку. Це допоможе підтримувати цікавість громади до конкурсу.